Перший Національний Український Конгрес

Увійти
.

«Невже вже є кіно про все?». Юлія Федорова

  • Опубліковано в Статті

Ось припустимо, ви купили нову каструлю.

Пішли на подвиг, відірвали від бюджету, який могли б спустити на морозиво й кино в найближчу суботу чи витратити на прогулянку в улюбленому парфюмерному магазині. Коротше, здійснили акт залізної волі, щоб розпрощатися, нарешті, з отим виробом новомосковського заводу емалірованих виробів. Ретельно обирали і, нарешті, стали володарем сталевої красуні з скляною прозорою кришкою і фігурістими ручками по боках. І в ході першого ж іспиту виробу з'ясувалося, що ручки в цій каструлі нагріваються так само, як і в старої, і треба користуватися прихватками. Думаю, що навіть якщо в інструкції до нової каструлі вказано, що ручки - термостійкі і їми неможливо оппектися, ви на це не поведетеся, а будете довіряти власному досвіду.

І так зі всіма життєвими побутовими подіями. Ми швидко набуваємо досвіду, навиків. Нас не проведеш. Та як тільки подібні ситуації виникають в більш глобальних - суспільних, політичних питаннях, - ми повністю втрачаємо здатність екстраполіровать набутий досвід на поточну подію чи явище. Звісно не всі, але достатня кількість людей для того, щоб це явище - "ходіння по граблях" стало помітним і впливовим на суспільне життя.

Особливо мене дратують і обурюють явища з совка. Все в мені восстає проти намагань відродити, впровадити, використовувати совкове в наш час. І ось про один маленький приклад я і хочу поговорити, бо писати про цілу країну, яка повернулася в совок, чи про те, що і нас намагалися туди повернути - це загально і не цікаво. А я хочу розповісти вам про свою особисту аллюзію з совком, яка виникає в мене завдякі одній персоні.

В кіно Радянського Союзу була така грандіозна постать, як Сергій Герасимов. Це талановитий режисер, і не меньш талановитий вчитель. Звісно, перша робота, яку називають при згадці імені Герасімова - це екранізація "Тихого Дону". Та для мене він завжди був автором "У озера", "Журналіста", "Любити людину" і "Дочки-матері", а також вчителем, який сформував плеяди талановитих акторів і режисерів, не загоняючі їх під одну мірку, а розвинувши їх яскраві індівідуальності. Мені завжди хотілося розгадати, як він поєднував свою "європейськість", невимушену поведінку, вільний (ззовні) спосіб життя, а, головне, тонку антисовецьку пропаганду в перелікованих чотирьох фільмах, з тим, що був наближеним, обласканим радянською владою. Фактично, був її частиною, навіть був членом партії. Як він це поєднував, як проходив скрізь краплі і яку ціну за це платив? А можливо, він працював вітриною радянського кіно для западу? А можливо, те, що я сприймаю, як критику совка в перелікованих фільмах, є якраз обратна пропаганда, подвійне кільце? Не знаю. Відповідей на ці питання я не зустрічала, та й тепер шукати їх бажання нема, бо це вже справи не моєї країни, і краще витратити час на вивчення української культури, яка і досі терра інкогнита для багатьох з нас - винищена, стерта терра інкогніта.

Та повернусь до теми свого допису. В одному з своїх фільмів - "Дочки-матері" - Герасимов зміг схопити за хвіст і препарувати совкове соціальне явище, якому важко підібрати визначення. Ну, скажемо так: комсюки і комсючки, які штовхають пафосну речугу на звітно-перевиборчому зібранні. Уявили? Не ячейка в цеху, а візміть рівень вище - з'їзд партії республіки, наприклад. І створіння за трибуною, яке дзвінким голосом, з палаючима очима, з тілом, як струна - оголошує визубрену речугу. А тепер уявіть, що це створіння не синок/донька когось з президії, а запрошений активіст з якогось Задрищенська і запрошений він на цей з'їзд по справедливості. Бо задрав вже всіх на своєму заводі своєю бурною комсомольською діяльністю. І уявіть, що до того ж, воно не те що вірить у всі комуняцькі лозунги, а якби і є їх втіленням.

Ви скажете, що скільки не жили при совку, а таких ідіотів навіть тоді не бачили. На це я вам відповім, що вам просто пощастило. На днях була дата введення в дію закону про "п'ять колосків" - багато розміщувалось дописів про таких "свідомих" громадян, які повідомляли про кражу п'яти колосків. Та і час показав, що насправді дуже багато було тих, хто свято вірив і вірить до сих пір комуняцькій пропаганді. Вірить аж настільки, що відмовляється визнавати реальність і ще доси розповідає дітям про "смачний пломбір".

Так от, в фільмі "Дочки-матері" завдяки мистецтву вдалося показати такий типаж. Твердолобої людини, яка є соціальним уродом. При цьому, це чесна людина, яка завжди каже правду (як їй здається). По суті - це социопат, який може зайняти доволі високе місце в ієрархії тільки ідеологічного суспільства - комуністичного, нацистського, чи будь-якого тоталітарного. Зріле громадянське демократичне суспільство відтторгає таких персонажів, відчуваючі фальш і загрозу для гігієни суспільних відносин.
Тут, до речі, є цікавий парадокс. Самі ці особі можуть свято вірити в оголошенні їми тези. При цьому будь-який їх виступ є театралізованим і наскрізь фальшивим.

Тому мене безкінечно дивує, як те, що ми вже пережили, чого нажерлися по горло і що, навіть, узагальнено і проаналізовано засобами мистецтва, - може знов подобатися комусь і викликати захоплення!

І я беру на себе сміливість запропонувати всім, кому відшибло пам'ять і він малює в своїй уяві пасторальні картини солодкого життя у совку; хто забув зібрання, де сучки і молоді вовки з комітетів комсомолу і обкомів вчили їх "двомисленню"; хто ссє кип'ятком від оральної мастурбації Софії Фединої, не встигши ще позбавитися від Ганни Гопко, Ляшка, Геращенків і прочих нічтожеств, яких хвиля брехні винесла на вершину суспільства, - так от, всім вам я рекомендую подивитися радянський фільм радянського режисера, знятий в 1974 році - "Дочки-матері". Який незрозумілим чином був випущений на екрани Радянського Союзу і який демонструє тим, хто здатен читати між рядків, як нормальне суспільство може постраждати від "ентузіастів" на кшталт професійної істерички Фединої, якою ви так захоплюєтесь.

Дякую за увагу.

Юлія Федорова. 09.08.2019

Остання зміна: П'ятниця, 09 серпня 2019 12:20

Перший Національний Український Конгрес

-2°C

Kyiv, Ukraine

Mostly Cloudy

Humidity: 80%

Wind: 14.48 km/h

  • 04 Jan 2019 -1°C -7°C
  • 05 Jan 2019 -3°C -5°C