Перший Національний Український Конгрес

Увійти
.

«Про кіно і трохи про політику». Юлія Федорова

  • Опубліковано в Статті

Що я побачила вчора. Про кіно і трохи про політику.

     В юності я дуже любила кино. І зараз ця пристрасть не полишила мене, але тоді це було дуже сильне захоплення. А оскільки це були часи існування Радянського Союзу, і про відеомагнітофони тільки ходили чутки, то, як можна здогадатися, цю пристрасть було важко вгамувати. Бо нам не можна було дивитись Хрещеного батька, чи Чужого, чи Мисливця на оленей. Не кажучи вже про Еммануель???.
     Щось, звісно, попадало на екрани. Щось можно було побачити завдяки фестивальним показам (це коли фільми з Московського кінофестиваля катали по країні). Щось показували в так званих Кіноклубах  в нашому одного разу навіть показали Вісконті. Зрозуміло, не Смерть в Венеції, але хоч щось. Ще одна можливість для кіномана з'явилася з настанням Перестройки і Гласності. Важливою складовою цього періоду, було те, що на екрани випустили стрічки, які радянська цензура заборонила і вони довгі роки пролежали на полці. Звісно, це були не західні фільми, які так хотілося подивитися. Але було серед випущених на волю стрічок кілька дійсно важливих. Пам'ятаєте Комісар, Перевірка на дорогах, Сходження. 

     І один з обойми цих фільмів - Мій друг Іван Лапшин. Не пам'ятаю, чи був він просто закінчен в цей час, чи теж лежав на полці. Це не так важливо.  Мене дуже вразив цей фільм. Стилістика, кольорова гама, нео неореалізм, (вибачьте за тавтологію), оці пошуки реалістичності і засоби втілення, перфекціонізм у відтворенні часу і т.д і т.п. Пам'ятаю, як я махаючи руками з поглядом палаючим, вещала про це. Уявляю свій восторг. А треба сказати, що мої батьки теж любили гарне кино і часто обговорювали гру акторів, чи режисерські знахідки, як іронізував мій тато. Ну і ось, мій батько вислухав всі ці діфірамби і питає про що цей фільм  Я кажу - ну як це, про що! Там же так показано, так знято, це вже вабще, це щось неймовірне, я зараз лопну від восторга. Він каже - це все понятно, розкажи мені сюжет фільма, про що він. Хто такий Іван Лапшин, де він працює, яку справу він веде. Я кажу та звідки я знаю, там що про це говориться, ти подивись які кольори, як знято... А батько відповідає так, в фільмі дуже чітко показано все, і справа, яку веде Іван Лапшин - дуже відома справа про каннібалізм.

     Не передати мого здивування. Звісно, коли я потім передивлялась, я все побачила і зрозуміла. І звісно, свою роль в сприйнятті побаченного, грає вік і досвід людини, і спосіб мислення. І вміння цілісно сприймати явища, аналізувати, відокремлювати важливі дрібниці. Вміння розставляти пріорітети. Сприймати інформацію не через емоції і почуття, а вмикати розум. Тобто все те, що людство називає  логічно-критичним мисленням. В більш глобальному плані - в той момент в мене з батьком були два різні, протилежні підходи до аналізу і сприйняття інформації в нього системний, в мене ірраціональний.

       Вчорашній етер наштовхнув мене на ці спогади. Я вже призвичаїлась, завдяки етерам Рустама, до аналітичного сприйняття інформації, до системного підходу при вирішенні проблем. Може це ще не стало моєю натурою, але вже сприймається як норма, звичайність, зрозуміла всім. І тому, контраст з емоційним, та навіть ірраціональним сприйняттям дійсності співрозмовника, був для мене таким вражаючим. Я побачила дві системи одну раціональну - який план, що ми робимо в випадку А, B і С, які ресурси, і т.д. І іншу та ми, та разом, та треба, та часу нема, та якось. І я зловила себе на відчутті, що такий зрозумілий, душевний, навіть рідний образ, якій викликає в моїй душі потребу відгукнутися на заклик - що це образ, який згубний для мене. А образ, який нібито щось вимагає, щось запитує, щось критикує - він вже не такий і чужий, незрозумілий і нерідний. Що, мабуть, якби я сьогодні вперше подивилась стрічку  Мій друг Іван Лапшин я б одразу побачила не тільки любовний трикутник, а справу про каннібалізм, яку успішно довів до кінця слідчий Іван Лапшин. Незважаючи на те, що в той час він був тяжко і безнадійно закоханий.

Джерело: Про кіно і трохи про політику

Остання зміна: Четвер, 24 січня 2019 01:23

Перший Національний Український Конгрес

-2°C

Kyiv, Ukraine

Mostly Cloudy

Humidity: 80%

Wind: 14.48 km/h

  • 04 Jan 2019 -1°C -7°C
  • 05 Jan 2019 -3°C -5°C